Jump to content

Photo

Viza de flotant

• Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 keeekeeess

keeekeeess

Member

• Membri
  • 278 posts

Posted 27 October 2009 - 11:57 AM

Salut, cum se poate face o viza de flotant daca nu stai la camin? Am inteles ca se poate merge doar cu contractul de inchiriere si buletinul la evidenta populatiei. Trebuie neparat sa fie si proprietarul prezent acolo?
  • 0

#2 M i k e

M i k e

▲   Zeul Infidelilor  ▲

• Root Admin
  • 4,093 posts
  • Interests:What interests?

Posted 27 October 2009 - 12:08 PM

dar pentru ce vrei sa te chinui atat ?

Eu stau de 5 ani in iasi fara viza ptr ca nu am chef sa stau la coada zile in sir

wtf
  • 0

#3 495

495

™™™™™™™™™™™™™™

• Membri
  • 2,651 posts

Posted 27 October 2009 - 12:13 PM

nu stai la coada... smile.gif

te duci, lasi actele, iti spune ziua cand sa vii, si le iei atunci!
  • 0

#4 T!M

T!M

Community Manager

• Membri
  • 8,903 posts

Posted 27 October 2009 - 12:34 PM

mda.. sigur... stai si cate 3 ore la coada. Te duci iti alegi numar si apoi astepti sa iti vina randul. Iti trebuie buletin, contract de inchiriere, formular pt viza de flotant semnat de catre gazduitor (care trebuie sa fie de fata si sa semneze de fata cu functionarul de la ghiseu), un dosar plic de carton, o taxa de timbru de 4 ron si posibil si alte chestii smile.gif

http://www.dlep-iasi....html#resedinta
1 Dacă solicitaţi viza într-o locuinţă aparţinând unei alte persoane fizice :

găzduitorul va prezenta actul de proprietate (copie xerox şi original) – Anexa 1 pct. a, d - şi îşi va exprima consimţământul prin completarea rubricii corespunzătoare de pe cererea de la pct.1, în prezenţa lucrătorului de la ghişeu,

· dacă găzduitorul nu se poate prezenta la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor va da o Declaraţie de primire în spaţiu (Anexa 12) la notarul public, în prezenţa poliţistului de la postul de poliţie-pentru mediul rural, sau la misiunea diplomatică sau oficiul consular al României din străinătate.

Edited by timmy, 27 October 2009 - 12:38 PM.

• 0

#5 495

495

™™™™™™™™™™™™™™

• Membri
  • 2,651 posts

Posted 27 October 2009 - 12:52 PM

eu nu am stat deloc la coada, acolo la sectia de langa petre andrei... smile.gif
  • 0

#6 Calipso

Calipso

Member

• Membri
  • 246 posts

Posted 27 October 2009 - 02:27 PM

QUOTE (timmy @ Oct 27 2009, 12:34 PM) <{POST_SNAPBACK}>
mda.. sigur... stai si cate 3 ore la coada. Te duci iti alegi numar si apoi astepti sa iti vina randul. Iti trebuie buletin, contract de inchiriere, formular pt viza de flotant semnat de catre gazduitor (care trebuie sa fie de fata si sa semneze de fata cu functionarul de la ghiseu), un dosar plic de carton, o taxa de timbru de 4 ron si posibil si alte chestii smile.gif

http://www.dlep-iasi....html#resedinta

nu timmy.
am fost eu saptamanile trecute, iti este de ajuns contractul de inchiriere + copie, copia la buletin, buletinul -ofc- si cererea completata + dosar plic.
taxa 7 lei.
timp 2 sapt maxim.

timp de stat la coada-variabial. Am avut mai multe treburi pe la evidenta populatiei, am stat si 2 ore, am stat si 10 min.
Daca te duci diminecioara, undeva in jur de 8-9 poti gasi f liber.
Ultima data cand am fost nu functiona aparatul ala.

intreaba-l pe bunica! biggrin.gif
  • 0

#7 campuscodi

campuscodi

#46, FS Is7s

• Moderatori
  • 2,449 posts

Posted 27 October 2009 - 07:03 PM

de obicei la ei nu e coada....poti sa mergi oricand
  • 0

#8 darkyndy

darkyndy

Member

• Membri
  • 1,457 posts

Posted 27 October 2009 - 10:13 PM

QUOTE (dragos495 @ Oct 27 2009, 10:52 AM) <{POST_SNAPBACK}>
eu nu am stat deloc la coada, acolo la sectia de langa petre andrei... smile.gif

Eu acolo am fost anul trecut am stat la coada cam 30 minute.

Azi am fost iar sa imi depun dosarul, am asteptat 1h si 20 min. Au adaugat o faza faina in care iei un numar si se striga numarul la ce ghiseu sa vii cu actele ... dar am prins exact cand au facut schimb de tura si 20-30 min nu s-a primit nici un dosar.

Pana pe data de 6 noiembrie cel putin la acea sectie de politie au program de la 8:00 la 20:00 de Luni pana Sambata inclusiv.

Legat de acte necesare vezi postul meu http://forum.cs.tuia...o...6 ...
  • 0

#9 the_big_noob

the_big_noob

Academic enforcer

• Moderatori
  • 3,036 posts

Posted 27 October 2009 - 10:33 PM

QUOTE (darkyndy @ Oct 27 2009, 10:13 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Au adaugat o faza faina in care iei un numar si se striga numarul la ce ghiseu sa vii cu actele ...

Cum se face in strainatate de vre-o 20-30 ani.
  • 0

#10 mircea

mircea

( ( d{^_^}b ) )

• Moderator global
  • 5,202 posts

Posted 27 October 2009 - 11:38 PM

deci nu mai suntem cu 50 de ani in urma... am mai evoluat biggrin.gif
  • 0

#11 Bunica

Bunica

Member

• Membri
  • 1,839 posts

Posted 28 October 2009 - 01:21 AM

QUOTE (Calipso @ Oct 27 2009, 12:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
nu timmy.
am fost eu saptamanile trecute, iti este de ajuns contractul de inchiriere + copie, copia la buletin, buletinul -ofc- si cererea completata + dosar plic.
taxa 7 lei.
timp 2 sapt maxim.

timp de stat la coada-variabial. Am avut mai multe treburi pe la evidenta populatiei, am stat si 2 ore, am stat si 10 min.
Daca te duci diminecioara, undeva in jur de 8-9 poti gasi f liber.
Ultima data cand am fost nu functiona aparatul ala.

intreaba-l pe bunica! biggrin.gif

ha ? este aparat de dat numere ? blink.gif

A fost nasol tare mias... cand am intrat in sala aia mirosea a transpiratie / chiloti murdari si sosete innacrite, sa-ti vina greata nu alta. Aveau aer cond dar nu i-au dat drumul decat pe la vreo 12 / 1 cand au inceput oamenii sa faca urat. Dooooomniii !!!

Cel mai bine e de trecut dupa ora 12-13, atunci e mai liber, dimineata nu prea a fost.

@Calipso tongue.gif ma uit la tini, tu in alta parte, voiam sa te salut dar erai prea departe... daca aruncam cu ceva ma vedeai mai ghini biggrin.gif

Edited by Bunica, 28 October 2009 - 01:22 AM.

• 0

#12 darkyndy

darkyndy

Member

• Membri
  • 1,457 posts

Posted 28 October 2009 - 06:51 AM

QUOTE (Calipso @ Oct 27 2009, 01:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
nu timmy.
taxa 7 lei.
timp 2 sapt maxim.

eu cand am fost ieri am platit taxa de 4 RON (taxa pentru acordarea vizei de flotant) smile.gif nu stiu cum la tine a fost 7 RON smile.gif
  • 0

#13 IL Duce

IL Duce

MéMbrù

• Membri
  • 2,327 posts

Posted 28 October 2009 - 09:16 AM

QUOTE (dragos495 @ Oct 27 2009, 01:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>

Coada se formeaza dupa ora 10:00 dimineata,lejeritate e dupa ora 14:00,am fost anul trecut de doua ori in spate la U.P.A sa pun viza de flotant ca asa cerea Administratia sa nu iti iei amenda de la Politie,au fost intr-o seara in control si pe care i-au prins fara viza i-au avertizat(au fost super de treaba politistii),deobicei joi dupa-amiaza is mai putini aglomerati aia de la Politie din spate de la U.P.A. smile.gif
  • 0

#14 Calipso

Calipso

Member

• Membri
  • 246 posts

Posted 28 October 2009 - 11:35 AM

QUOTE (Bunica @ Oct 28 2009, 01:21 AM) <{POST_SNAPBACK}>
@Calipso tongue.gif ma uit la tini, tu in alta parte, voiam sa te salut dar erai prea departe... daca aruncam cu ceva ma vedeai mai ghini biggrin.gif

te-am salutat, dar ma grabeam la munca, cred ca nu fu evident biggrin.gif

QUOTE (darkyndy @ Oct 28 2009, 06:51 AM) <{POST_SNAPBACK}>
eu cand am fost ieri am platit taxa de 4 RON (taxa pentru acordarea vizei de flotant) smile.gif nu stiu cum la tine a fost 7 RON smile.gif

mno, am mai avut ceva de platit de 3 RON. am facut mutatie cu contractul de inchiriere, probabil de asta sa fie diferenta de 3 RON: viza flotant <-> mutatie.

@silica: tnx,mate!
  • 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users