Jump to content

Photo

Iasi-Constanta

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 cookie

cookie

Member

• Membri
  • 68 posts

Posted 13 August 2009 - 04:10 PM

Aveti idee care este cel mai bun traseu pana la Constanta?
Traseu bun= drum fara prea multe gropi, cea mai mica distanta, aglomeratie mai redusa, radare mai putine etc

Ms.
  • 0

#2 NiXu

NiXu

Member

• Membri
  • 288 posts

Posted 14 August 2009 - 12:41 PM

Eu am facut drumul Iasi - Constanta destul de des cu masina...
Am ales sa merg asa:
COnstanta - Harsova - am trecut podul la Vadul Oii - Giurgeni
dupa Giurgeni se face dreapta spre Gura Ialomitei... dar de curand se repara drumul.... se asfalteaza si se largeste cu o banda ... sper tare...
si ieseam depe drumul asta ieseam la Viziru...
De la vizirul mergeam la Braila. La intrare in Braila se face stanga pe varianta si se merge spre Galati. Drumul aici e nou de vreo 2 ani asfaltat se merge f bine
Se ocoleste Galatiul cu ocazia asta si de pe varianta se iese spre Tecuci - Barlad - Vaslui - Iasi...
Eu asa am mers... si e drumul bun... nu am prins niciodata vreun radar... desi mai apare si pe acolo uneori politia.
Acum ca se lucreaza intre Viziru si Gura Ialomitei va trebui sa mergi spre Slobozia... dar e cam stricat....
Oricum nu cred ca gasesti altul mai bun si mai scurt...
Spor la condus...

Si inca ceva...daca aflati ca portiunea Viziru - Gura Ialomitei s-a finalizat sa ma anuntati si pe mine...
ca peste vreo luna tre' sa ajung iar la Iasi... unsure.gif
  • 0

#3 BIANCA 82

BIANCA 82

Member

• Membri
  • 238 posts

Posted 14 August 2009 - 01:08 PM

Traseu 1:
Iasi-Vaslui-Barlad[deci la barlad trebuie faci undeva stanga si incepe drumul scurt,la iesire din Barlad faci stanga ca sa ajungi in galati ca daca mergi inain te o iei prin tecuci]-Galati-BAC PESTE DUNARE-Macin-Slava Cercheza-Baia, Constanta
Traseu 2:
iasi - vaslui- barlad- tecuci- braila-viziru-insuratei-baraganul-tandarei-giurgeni-harsova-constanta
Traseu 3:
iasi-vaslui-barlad-tecuci-galati-braila-slobozia-constanta[cel mai scurt]
Traseu 4:
Iasi - Tecuci (DN24)
Tecuci - Galati (DN25)
Galati - Braila (pe var. de ocolire oras) - Viziru (DN21)
Viziru - Giurgeni (drum judetean, destul de bun)
Giurgeni - Constanta (DN2A)

*Recomand traseu 1 asta il fac eu de obicei si e super mai ales daca pleci noaptea .
  • 0

#4 Ziad

Ziad

Member

• Membri
  • 204 posts

Posted 14 August 2009 - 08:02 PM

QUOTE (NiXu @ Aug 14 2009, 01:41 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Se ocoleste Galatiul cu ocazia asta si de pe varianta se iese spre Tecuci - Barlad - Vaslui - Iasi...
Oricum nu cred ca gasesti altul mai bun si mai scurt...
Spor la condus...

Acelasi descris de tine, dar mai scurt cu min. 100Km: Barlad-Murgeni-Husi-Albita-Raducaneni-Tomesti-Iasi(deci cu intrare pe la Coca Cola Iasi)!
  • 0

#5 phych

phych

Member

• Membri
  • 379 posts

Posted 16 August 2009 - 10:23 AM

Barlad-Murgeni-Husi nu vrei sa mergi pe aici, drumul e nenorocire.

Cel mai bine spre Constanta este pe Iasi - Birlad(stanga dupa Mopan spre Cuca) - Galati - Braila(reconad trecere cu bac aici) - Constanta
  • 0

#6 cornel2cornel

cornel2cornel

Member

• Membri
  • 927 posts

Posted 16 August 2009 - 11:36 PM

QUOTE (phych @ Aug 16 2009, 09:23 AM) <{POST_SNAPBACK}>

Cel mai bine spre Constanta este pe Iasi - Birlad(stanga dupa Mopan spre Cuca) - Galati - Braila(reconad trecere cu bac aici) - Constanta

Adica cel mai scurt, si cel mai rapid daca ai o masina cu suspensiile bune. Parca vreo 440 km.
De la Barlad spre Cuca ai vreo 10 km mai rau dupa care pana la Galati mergi snur, sate foarte putine. La Galati mergi spre Dunare si intri pe dig spre Tulcea, 15 km si inainte de a intra in Tulcea ai bacul ( trebuie sa fii atent la drumul care o ia spre bac ca nu e marcat).
Trecerea e 17 lei auto si 1 leu pasagerul. Auto include si soferul. De la Macin mergi de te plictisesti fara sa vezi tipenie de om pana intri pe Europeanul Tulcea Constanta.
Pe varianta Barlad Tecuci Braila recomand daca ai Dacie sau vre-un cazan. Sate in sir indian. Asteptam sa apara semnul de sfarsit de localitate si-mi aparea inceputul unei noi localitati. Tecuci Braila cred ca faci 1ora jumate daca e sa mergi regulamentar.
  • 0

#7 bogdanbf

bogdanbf

Member

• Membri
  • 1,377 posts

Posted 18 August 2009 - 12:44 PM

QUOTE (phych @ Aug 16 2009, 11:23 AM) <{POST_SNAPBACK}>

Da, traseul asta il recomand si eu. Anul trecut in August la dus am facut 5 ore jumatate pana la Agigea.

Edited by bogdanbf, 18 August 2009 - 12:46 PM.

• 0

#8 blitzbang

blitzbang

Member

• Membri
  • 13 posts

Posted 19 August 2009 - 09:42 PM

sapt trecuta am fost, am trecut cu bacul pe la braila , e mai liber si circula non stop . Drumul si peisajul super, recomand acest traseu
  • 0

#9 ferrixz

ferrixz

Member

• Membri
  • 62 posts

Posted 07 July 2010 - 12:57 PM

Buna ziua.
A fost cineva de curand pe drumul Iasi Constanta(cel prin Cuca -Galati - Braila -bac)? Care este starea drumului?
Eventual as vrea sa stiu care este situatia pe la Giurgeni cu inundatiile astea.
Multumesc.
  • 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users