Jump to content

Photo

Atacul de panica/anxietate

• Please log in to reply
5 replies to this topic

Poll: Ati avut vreodata un atac de panica? (84 member(s) have cast votes)

Ati avut vreodata un atac de panica sau de anxietate?

1. Da (35 votes [41.67%])

Percentage of vote: 41.67%

2. Nu (38 votes [45.24%])

Percentage of vote: 45.24%

3. Nu stiu/Nu vreau sa raspund (11 votes [13.10%])

Percentage of vote: 13.10%

Vote Guests cannot vote

#1 Amiable

Amiable

✪✪✪✪✪

• Moderator global
  • 2,180 posts

Posted 17 July 2009 - 03:34 PM

Urmaream azi o emisiune pe Antena 2 despre atacul de panica si anxietate.
Traim intr-o societate dominata de viteza si de multe ori ducem o viata trepidanta.
Probabil ca unii dintre noi au experimentat pe pielea lor de-a lungul vietii, macar un atac de panica.

Pentru cei care nu stiu atacurile de panica sunt episoade neasteptate de frica si anxietate care determina simptome precum cresterea ritmului cardiac, ingreunarea respiratiei. Atacurile de panica provoaca un stres coplesitor, care e mai mare decat ar declansa acea situatie in mod obisnuit. Oamenii care au atacuri de panica se simt ca si cum ar trai un infarct sau ca isi pierd controlul gandurilor. De multe ori aceste persoane cauta asistenta medicala de urgenta pentru aceste simptome. Potrivit unor estimari, 30 la suta dintre adulti traiesc cel putin un atac de panica pe parcursul vietii.

Atacurile de panica incep de multe ori dintr-o data si fara advertisement. Din momentul in care incep, isi ating punctul de maxima intensitate in 10 minute si dureaza aproximativ 30 de minute. Totusi, nu exista doua atacuri de panica la fel si unii pacienti au raportat atacuri de panica care au durat cateva ore sau chiar o zi intreaga. Atacurile de panica pot aparea oricand in timpul starii de veghe sau de somn si o mare parte dintre pacienti spun ca atacurile de panica i-au trezit in timpul noptii.

Simptome:
•Palpitatii
•Tranpiratie abundenta
•Tremurat
•Senzatia de lipsa de aer (sufocare)
•Durere in piept (disconfort)
•Ameteala si greata, frisoane
•Migrene
•Teama de moarte.
•Impresia ca inima bate tare sau ca se opreste;
•Transpirarea mainilor;
•Respiratia este necontrolata;
•Starea de ameteala;
•Sentimentul de pierdere a cunostintei;
•Sentimentul de greutate in picioare - unii simt ca li se inmoaie genunchii, ca urmeaza sa lesine;
•O stare de incordare foarte puternica - unii se incordeaza atat de tare incat fac chiar febra musculara in clipa respectiva;
•Stare de derealizare (viata dubla intre real si reprezentarile derilante), de depersonalizare;
•Stare de sufocare, sentimentul ca nu se poate respira.

Desi atacurile de panica sunt relative asemanatoare intre ele, ele pot avea loc in urmatoarele trei tipuri de situatii, potrivit Asociatiei Americane a Tulburarilor de Anxietate.:
• Neasteptate- un atac de panica ce are loc fara avertisment si fara motiv aparent.
• Situational- un atac de panica ce apare intr-un set anume de circumstante. De exemplu, persoana manifesta simptomele cand se afla intr-o multime de oameni.
• Predispuse situational- situatii in care persoana manifesta atacurile de panica si alte in care nu se intampla acest lucru.

Tratament:
•Psihoterapia cognitiv-comportamentala
•Tratament medicamentos, cu antidepresive si anxiolitice
Alte remedii smile.gif

Atacurile de panica netratate pot da nastere unor complicatii precum:
•Abuz de alcool sau substante supefiante
•Probleme in viata de familie si la locul de munca
•Depresie si ganduri de suicid
•Probleme financiare.

Edited by Amiable, 17 July 2009 - 03:36 PM.

• 0

#2 adinutaa

adinutaa

Member

• Membri
  • 161 posts

Posted 22 July 2009 - 01:25 PM

Am votat da, dar citind mai jos descrierea cred ca ma incadrez la nu... Eram pe munte si am gasit urme de urs mai mari si mai mici, foarte proaspete, pe un traseu pe care nu il cunosteam - ne ratacisem de traseul initial. Atunci am luat-o la alergat inapoi cu totii (eram 4 persoane) pe traseul pe care veniseram. Nu am mai simtit nici strop de oboseala, respiram f repede, si auzeam fiecare frunza, iar orice muschi maro din padure parea a fi un urs. Eram cu ochii in toate partile, coboram pe pietre atat de agil, nu mai simteam nimic. Cred ca am facut 20 minute la coborare, fata de 1h jumatate la urcus.

Pot sa spun doar ca nui s-au ascutit toate simturile, pana cand am ajuns de unde am plecat, abia acolo simtindu-ne in siguranta.
  • 0

#3 ambri

ambri

Member

• Membri
  • 445 posts

Posted 22 July 2009 - 03:20 PM

QUOTE (adinutaa @ Jul 22 2009, 02:25 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Eram pe munte si am gasit urme de urs mai mari si mai mici, foarte proaspete, pe un traseu pe care nu il cunosteam

cv.gif like lol icontwistedei4.gif

• 0

#4 IL Duce

IL Duce

MéMbrù

• Membri
  • 2,327 posts

Posted 22 July 2009 - 04:13 PM

Orice om are parte de asa ceva,este imposibil sa nu treci prin asa ceva..... smile.gif
  • 0

#5 Amiable

Amiable

✪✪✪✪✪

• Moderator global
  • 2,180 posts

Posted 17 August 2009 - 11:22 AM

Am votat da, dar citind mai jos descrierea cred ca ma incadrez la nu... Eram pe munte si am gasit urme de urs mai mari si mai mici, foarte proaspete, pe un traseu pe care nu il cunosteam - ne ratacisem de traseul initial. Atunci am luat-o la alergat inapoi cu totii

Cred ca ati avut un atac de panica! Toti 4.
Ai votat corect.
Nu-i nimic peste 50% din populatie face la un moment dat un atac de panica sau crize de anxietate!
  • 0

#6 Devil_Eye

Devil_Eye

Member

• Membri
  • 12 posts

Posted 19 August 2009 - 02:22 AM

Am votat da!

Edited by Devil_Eye, 05 October 2009 - 12:38 AM.

• 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users