Jump to content

Photo

windows pe Hdd extern

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 franta

franta

Member

• Membri
  • 29 posts

Posted 21 April 2009 - 09:14 AM

Mi sa stricat placa de baza la laptop si nu mai detecteaza hardul intern,
asa ca am cumparat un hdd extern si am instalat linux pe el.
Am incercat sa instalez windows Xp si nu a mers dar da eroare cand se restarteaza dupa ce copie fiserele de instalare (imi apare ecranul cu logoul XP dupa care ecran albastru)
. Am incercat cau windows 7 si acesta spune ca nu poate instala pe hdd extern
doreaam sa intreb daca este posibil instalarea a vreunei versiuni de windows pe hdd extern,
Mentionez laptopu are optiunea de a buta de pe hdd extern
  • 0

#2 a2k

a2k

Member

• Membri
  • 8 posts

Posted 22 April 2009 - 12:24 PM

QUOTE (franta @ Apr 21 2009, 10:14 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Mi sa stricat placa de baza la laptop si nu mai detecteaza hardul intern,
asa ca am cumparat un hdd extern si am instalat linux pe el.
Am incercat sa instalez windows Xp si nu a mers dar da eroare cand se restarteaza dupa ce copie fiserele de instalare (imi apare ecranul cu logoul XP dupa care ecran albastru)
. Am incercat cau windows 7 si acesta spune ca nu poate instala pe hdd extern
doreaam sa intreb daca este posibil instalarea a vreunei versiuni de windows pe hdd extern,
Mentionez laptopu are optiunea de a buta de pe hdd extern

sigur s-a dus placa de baza?...poate ti s-a dus hdd-ul intern
sunt adaptoare de la hdd de 3.5" la 2.5" si 1.8"...depinde ce hdd are laptopul tau...
poate ai hdd-ul intern dus...foloseste un adaptor si vezi daca vede un hdd de 3.5"
n-am incercat sa instalez win pe hdd extern...stiu ca exista o varianta de xp care o pui pe un stick si bootezi de pe al si gata ai sistem de operare
  • 0

#3 bu7ch3r

bu7ch3r

Member

• Membri
  • 90 posts

Posted 27 April 2009 - 08:36 PM

Daca biosul are boot from usb poti sa pui windows. Instaleaza windows-ul pe hardul extern de pe alt calculator. Apoi cand vei baga hdd cu sistemul de operare pus o sa-ti buteze de pe el. Totusi e ciudat sa nu-ti recunoasca hdd-ul. Pune asa cum am vazut scris mai sus un alt hdd si vezi daca ti-l detecteaza. Daca nu-ti recunoaste hdd-ul e posibil sa fie si de la driverele sata in cazul asta iei driverele de pe net(de pe site-ul oficial le dezarhivezi si le pui pe nlite pe o copie de windows)....Daca nu te descurci de-mi un pm.
  • 0

#4 franta

franta

Member

• Membri
  • 29 posts

Posted 08 May 2009 - 07:44 PM

QUOTE (bu7ch3r @ Apr 27 2009, 06:36 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Daca biosul are boot from usb poti sa pui windows. Instaleaza windows-ul pe hardul extern de pe alt calculator. Apoi cand vei baga hdd cu sistemul de operare pus o sa-ti buteze de pe el. Totusi e ciudat sa nu-ti recunoasca hdd-ul. Pune asa cum am vazut scris mai sus un alt hdd si vezi daca ti-l detecteaza. Daca nu-ti recunoaste hdd-ul e posibil sa fie si de la driverele sata in cazul asta iei driverele de pe net(de pe site-ul oficial le dezarhivezi si le pui pe nlite pe o copie de windows)....Daca nu te descurci de-mi un pm.

faza e ca am o problema la placa
am fost cu el in service nu prea ia dat de cap
oricum, aum am pus hdd pe usb si intamplator am auzit de pclinuxos si m-a fermecat is foarte multmit de acest sistem de operare si se instaleaza ff usor pe hdd extern
  • 0

#5 panzer

panzer

Member

• Membri
  • 48 posts

Posted 11 May 2009 - 09:08 PM

QUOTE (franta @ May 8 2009, 05:44 PM) <{POST_SNAPBACK}>
faza e ca am o problema la placa
am fost cu el in service nu prea ia dat de cap
oricum, aum am pus hdd pe usb si intamplator am auzit de pclinuxos si m-a fermecat is foarte multmit de acest sistem de operare si se instaleaza ff usor pe hdd extern

offtopic: 1-0 pentru linux biggrin.gif

• 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users