Jump to content

Photo

Cat costa o autorizatie de construire?

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 conoby2005

conoby2005

Member

• Membri
  • 175 posts

Posted 31 May 2008 - 10:41 AM

As vrea sa aflu din experienta voastra cat a costat dosarul premergator acestei autorizatii? Cat a cerut arhitectul...taxele....etc.
Multumesc.
  • 0

#2 axi_777

axi_777

Member

• Membri
  • 541 posts

Posted 02 June 2008 - 01:10 PM

depinde de arhitect sau birou de proiectare, de complexitatea constructiei, de suprafata construit-desfasurata, de tipul proiectului (tehnic sau de autorizare doar), de serviciile incluse (daca include verificatorul de proiecte, structuristul, expertul)
la astea se adauga o taxa la inspectorat de stat in constructii care e procent din valoarea de investitie: 0.5% pentru pers fizice, 1% pentru juridice

mai ai contravaloarea avizelor necesare, ridicarea topo, studiu/referat geotehnic (in functie de ce iti este cerut in certificatul de urbanism

• 0

#3 conoby2005

conoby2005

Member

• Membri
  • 175 posts

Posted 02 June 2008 - 01:44 PM

Mi s-au cerut 4000 ron vineri. Astazi i-am spus ca renunt la serviciile dumneaei si a lasat brusc la 3000 ron. Nu mai inteleg nimic. De fapt cat costa serviciile astea? Extravilan, 130 mp construiti, 157 utili.
sad.gif
  • 0

#4 axi_777

axi_777

Member

• Membri
  • 541 posts

Posted 02 June 2008 - 01:51 PM

ceva n-ai scris corect, utilii sunt mereu<construitii

prima data inteleg ca ti-a cerut aproape 7euro/mp ceea ce e putin

dar am spus, conteaza ce construiesti

extravilan sigur?
  • 0

#5 tudop

tudop

Member

• Membri
  • 424 posts

Posted 05 June 2008 - 06:55 PM

Pai in extravilan nu poti construi decit anexe agricole, cu suprafata limitata (50 - 100mp, nustiu exact de ce e conditionata asta)
Ce ti-a cerut tanti aia 4000 sau 3000, e un fel de abureala, care inca mai tine la noi si se cheama PAC, as in niste planuri facute la plesneala, fara calcule pt structura, fara nimic... parca am fi in evul mediu. Bine, ca in majoritatea satelor romanesti chiar sunt in evul mediu, dar acolo e alta poveste, deocamdata vb de "Zona Metropolitana Iasi"
In mod normal trebuia sa dai vreo1000- 1500 pe partea de arhitectura, 1000 pe structura, mai multe sute pt instalatii (depinde si de complexitatea instalatiilor) si dupa aia cheltuielile cu avizele de la autoritati, regii si furnizori de utilitati. (sumele sunt in [ch8364])
In + exista si niste reglementari pt tarifele practicate in proiectarea de arhitectura (onorarii de referinta, hotarite de OAR in 2005) Pentru locuinte unifamiliale de pina la 200mp desfasurati se considera 22[ch8364]/mp desfasurat. Dar tu pt ca esti in extravilan si acolo nu se pot construi locuinte, intri la categoria constructii anexe, utilitare, etc..  cu 12[ch8364]/mp
[smiley=surrender.gif]
  • 0

#6 conoby2005

conoby2005

Member

• Membri
  • 175 posts

Posted 05 June 2008 - 07:21 PM

Oameni buni, ce preturi astronomice! Isuse!
Ma zbat sa obtin Certificatul de urbanism. Terenul e in mijlocul satului dar in fata nr.parcelei este un A pe care tanti arhitect l-a tradus ca "arabil". Treburile se misca extrem de greu, pt orice semnatura sau stampila stau pe la usi. Iar de bani ce sa mai spun....mi se pare extrem de scump. Asa e pus statul asta pe jumulit omul!!! Traiasca, traisca....ca pe noi ne omoara sigur.
  • 0

#7 tudop

tudop

Member

• Membri
  • 424 posts

Posted 05 June 2008 - 08:14 PM

"A" inseamna arabil, dar poate fi in acelasi timp intravilan, daca zici ca e in centrul satului. Cel mai probabil o sa ai de dat citeva sute de lei la OCPI (oficiul de cadastru)  pentru scoaterea terenului din circuitul agricol si transformare in teren construibil.
Sumele pt proiectare nu sunt aberante, tinind cont ca sunt doar un procent mic din investitia ce ajunge relaxat la 100.000[ch8364] pentru o casa cu etaj (mansarda) Din pacate aproape nimeni nu tine cont de faptul ca un proiect BINE facut te poate scuti de o groaza de neplaceri si iti poate aduce o multime de economii atit in etapa de contruire a cladirii (vezi o structura calculata corect poate aduce economii de beton si fier) si mai mult in exploatare de-a lungul anilor... Vedeti si voi ce dezastre de case se construiect peste tot... am mai fost la prieteni care s-au plins de igrasie, probleme cu izolatii, frig, etc.. unii platesc sume astronomice pentru incalzire ... de ce? pentru ca a fost construita casa cu picioarele, fara un proiect BUN si COMPLET. Este exact ca si zicala aia cu "sunt prea sarac sa imi permit lucruri ieftine" numai ca e exact pe dos... faci economie de 1 -2mii euro si pierzi o groaza de chestii, din care cel mai important e confortul si satifactia de-a lungul anilor... ca sa nu mai zic de valoarea de revinzare in viitor... in citiva ani vor evolua lucrurile si la noi, pretul energiei creste nonstop, si cine o sa mai vrea case naspa care consuma mult...
In legatura cu timpul pierdut in obtinerea documentatiilor de la institutii ale statului ai dreptate, cer bani uneori chiar ilegal (sunt avize care prin lege ar trebui sa se acorde gratuit, dar totusi ele se taxeaza, si nah, cine isi permite sa dea institutii ale statului in judecata, cind asta inseamna sa astepte ani de zile pentru o sentinta, timp in care nu poti face nimic)
  • 0

#8 axi_777

axi_777

Member

• Membri
  • 541 posts

Posted 05 June 2008 - 10:27 PM

Pai in extravilan nu poti construi decit anexe agricole, cu suprafata limitata (50 - 100mp, nustiu exact de ce e conditionata asta)

pai ca la Romanica, toti construiau cabane si case de vacanta  :smile.gif
se considera ca iti e suficienta suprafata data pentru o anexa.

• 0

#9 alcool.online.

alcool.online.

Member

• Membri
  • 233 posts

Posted 06 June 2008 - 07:26 AM

cer bani uneori chiar ilegal (sunt avize care prin lege ar trebui sa se acorde gratuit, dar totusi ele se taxeaza, si nah, cine isi permite sa dea institutii ale statului in judecata, cind asta inseamna sa astepte ani de zile pentru o sentinta, timp in care nu poti face nimic)

vezi D.A.D.R. care daca ai parcela in extravilan "extins" iti ia 250 lei si trimite pentru avizare la bucuresti scoaterea din circuitul agricol, like wtf
  • 0

#10 tudop

tudop

Member

• Membri
  • 424 posts

Posted 06 June 2008 - 04:32 PM

Bre, ci alcolizaur, nu exista "extravilan extins"   poate ai vrut sa zici Intravilan extins... extravilanul e extins by default pe toata suprafata tarii ( care nu e intravilan )  :P
  • 0

#11 alcool.online.

alcool.online.

Member

• Membri
  • 233 posts

Posted 06 June 2008 - 05:29 PM

ci moronete, exact la lucru asta ma gindeam cind am postat :smile.gif
  • 0

#12 bogdanbf

bogdanbf

Member

• Membri
  • 1,377 posts

Posted 08 June 2008 - 03:02 PM

si eu sunt in proceduri premergatoare constructiei si o sa va povestesc ce si cum:
1. Certificatul de Urbanism (5 zile): Il soliciti direct pentru constructie de locuinta. Rolul acestuia este de a-ti spune toate actele si avizele necesare demararii constructiei: PUZ, E-on, pompieri, Mediu etc.
2. Ridicarea topografica (15 zile): "harta" terenului cu toate cotele de inaltime si forme. Este necesar pentru proiectare si pentru PUZ.
3. Studiul GEO (15-20 zile): se face un studiu a structurii terenului pe care vrei sa construiesti sispune capacitatea portanta si multe alte chestii. E recomandat sa ti-l faci pe bune, pentru ca mai sunt care ti-l fac "din pix" si poti avea surprize. Este necesar pentru PUZ si pentru proiectarea locuintei.
4. PUZ (Plan Urbanistic Zonal - 90 zile). Il poti demara cand ai deja ridicarea topo, Studiul GEO si certificatul de urbanism. PUZ-ul este o lucrare compleza si are ca obiectiv urbanizarea unei zone pe care nu se afla inca nici o constructie. Deasemenea "trage" in intravilan construibil un teren extravilan.
5. Proiectul locuintei (60-90 zile). Se compune din partea de arhitectura, de rezistenta si de instalatii. Este necesar sa ai finalizate studiul GEO si ridicarea topo. E recomandat sa-l faci in paralel cu PUZ-ul pentru ca ambele dureaza....

Cand toate acestea se avizeaza si sunt gata, te duci la primarie si ceri autorizatie de constructie. E bine sa ceri autorizatia pe o perioada mai lunga de timp pentru ca daca ai ceva probleme si intarzii trebuie sa te duci iar pe la ei sa iti aprobe prelungirea finalizarii constructiei si asta te costa iarasi.

Nu a spus nimeni aici ca terenurile sunt: extravilan agrico, intravilan agricol si intravilan construibil.

Ca si preturi:
Certificatul de urbanism: 80 lei plus o atentie unei doamne care s-a oferit sa mi-l scoata ea si a durat fix 5 zile(intrebati la primaria unde apartineti cu terenul).
Ridicare topo cu tot cu delimitarea terenului: 1200lei
Studiu GEO facut pe bune, cu foraj pe teren: 900 lei
PUZ (1500 mp): 1000 EURO
Proiect: aproximativ 15-18 euro/mp.

Mult succes tuturor!
  • 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users