Jump to content

Photo

Politia de proximitate

• Please log in to reply
93 replies to this topic

#61 Alobe

Alobe

Member

• Membri
  • 387 posts

Posted 05 February 2008 - 07:22 AM

Informatiile din link-ul respectiv sunt corecte. Nu mai e nevoie de bon de ordine iar la ghisee nu sunt cozi. Eliberarea actelor se face in 10 zile.
Serviciul de Evidenta a Persoanei este in subordinea Consiliului Local Iasi si nu a Inspectoratului de Politie.

ptiu ce diferenta!

CU RESPECT domnule politist de proximitate, da care e diferenta dintre 14 zile consecutive si 10 zile lucratoare?

Asta ma scoate mereu din sarite,ca fiecare arunca pisica in curtea vecinului, nimeni nu e responsabil de nimic, in  afara de cetatean ce TREBUIE sa fie responsabil de TOT.

Adica cum? Serviciul de Evidenta a Persoanei este in subordinea Consiliului Local Iasi si nu a Inspectoratului de Politie ? Assta inseamna ca acei politisti ce is acolo nu sunt de fapt politisti?

M-am prins! doar sunt imbracati asa, iar daca am vre-o problema, ar trebui sa ma adresez primariei? sau fac o sesizare direct la IJP?

Nu te supara ca oamenii baga toti birocratii/politistii in aceeasi oala. Este cumva o consecinta directa a faptului ca toti oamenii/civilii stau la cozi toti impreuna si ei, si ii doare direct in cot ca de fapt responsabilitatea cozii e de fapt a altcuiva decat cetateanu nestiutor crede.
  • 0

#62 luc4s

luc4s

Member

• Membri
  • 445 posts

Posted 07 February 2008 - 10:00 PM

Cei de la Evidenta Populatiei sunt politisti, dar nu mai au treaba cu Inspectoratul de Politie.
Sunt detasati pe 6 luni, iar la sfarsitul perioadei se prelungeste detasarea.
Sefii lor sunt cei de la Consiliul Local, de unde isi iau si salariile.
  • 0

#63 cornel2cornel

cornel2cornel

Member

• Membri
  • 927 posts

Posted 07 February 2008 - 10:01 PM

Alobe, acelasi caz e si cu penitenciarele ( fac parte din ministerul justitiei), dar ai vazut tu vreun procuror sa aiba haine de militist? Au un regim mai aparte. daca nu ma insel, si sa ma corecteze cineva, salariatii ministerelor de interne, justitie, armata, nu platesc impozit la salar. de aia e bine sa faci parte dintr-un minister biggrin.gif
Oricum, birocratia e aceeasi, indiferent de minister.
Apropos, ai incercat sa platesti vreodata taxa de urgenta sa vezi ca se poate face in mai putin de 2 zile orice? Cu bani in plus se rezolva totul in ziua de azi!
  • 0

#64 mosser

mosser

Member

• Membri
  • 4 posts

Posted 08 February 2008 - 01:22 PM

Cand scapati de tiganii aia din Campus? E o problema ce dateaza de cativa ani si inca nu sunteti capabili sa-i determinati sa plece? Va zic sincer ca ne-am saturat de mucosii aia carora le curg mucii langa mese si care cer cu insistenta un 10.000, in timp ce parintii lor freaca menta pe scarile caminului T17.

Succes smile.gif

asa este, tiganii reprezinta o problema pentru orice bautor linistit de bere la terasa. si nu aia mici sunt cei mai agasanti ci balabustele alea mari care nu cred ca inteleg pe deplin intelesul exclamatiei "nu!" desi o spui destul de convingator. daca mai aud odata de "italianule, frumosule si norocosule, da-mi un ban sa-ti mearga bine"  imi iau pistol si ati scapat de ele  >:(  poate asta o sa-i faca sa se mute in fata palatelor din ciurea, sa ceara acolo de pomana.
stiu o tiganca care are mai multa vechime in tudor decat mine, eu am plecat, dar ea tot acolo este si-si desfasoara activitatea fara sa fie macar jenata de domnu' politist de proximitate. si sincer nush care dintre noi castiga mai bine, eu care imi omor creierii sau ea care toarna anual cate un purandel (pe care il alapteaza chiar in fata mea)sa fie sigura ca nu-i scad veniturile!
deci domnu' politist, cam pe cand sa ne asteptam la o schimbare vizibila in atitudinea dvs si implicit in viata de zi cu zi din tudor ?!
  • 0

#65 HandShake

HandShake

Member

• Membri
  • 920 posts

Posted 08 February 2008 - 02:40 PM

asa este, tiganii reprezinta o problema ...
deci domnu' politist, cam pe cand sa ne asteptam la o schimbare vizibila in atitudinea dvs si implicit in viata de zi cu zi din tudor ?!

Sunt multe probleme ce pot fi usor rezolvate daca stii care e meseria ta. Dar ...

Stii ce e amuzant? Ca politistii acu vro 8 ani au promis ca alunga tiganii si hotii din tudor in maxin 4 ani - pe timpurile alea tiganii de langa tudor si golanii faceau legea. Intrau in camine si spargeau cate 20-30 de camere odata (de ex in T17 la et 4 ).

Acu 3-4 ani au avut o alta campanie de asta cu aceleasi prOMISIUNI.

Amuzant e ca am terminat facultatea si profetia s-a adeverit - am scapat de tiganii din tudor.... da voi nu  ;D :-[  :-? :smile.gif

Domnule politist de proximitate !!! aloooo, ma auziti? E timpul ac cineva sa isi reinoiasca juramintele!!! si promisiunile!!!

Timpu le rezolva pe toate...
  • 0

#66 cryo

cryo

Member

• Membri
  • 819 posts

Posted 23 September 2008 - 04:49 PM

http://www.ziaruldei...lar_163203.html

Thumbs up!
Unii oameni fac mai mult decat promisiuni si juraminte... Si asta in timp ce altii latra la ei...

Tot respectul, domnule Gherasim.
  • 0

#67 Guest_asa si?_*

Guest_asa si?_*
  • Guests

Posted 24 September 2008 - 10:38 AM

Super tare  [smiley=Laie_69.gif]
  • 0

#68 T!M

T!M

Community Manager

• Membri
  • 8,903 posts

Posted 24 September 2008 - 01:34 PM

Un gest nobil. Felicitari!  [smiley=tenuc4.gif]
  • 0

#69 OviDeus

OviDeus

Member

• Super Moderator
  • 1,539 posts

Posted 30 September 2008 - 06:26 PM

Felicitari !

Tot respectul !
  • 0

#70 politia de proximitate

politia de proximitate

Member

• Membri
  • 20 posts

Posted 06 October 2008 - 09:19 PM

Buna seara [ch351]i bun venit tuturor studen[ch355]ilor īn noul an universitar ! Sper sa fie un an bun pentru toata lumea.
Cer scuze ca nu am mai intrat pe forum īn ultima vreme dar nu am facut-o din motive subiective, mai exact din lipsa de timp. Sper sa revin la vechile "obiceiuri"
Mul[ch355]umesc pentru felicitari! Cazul prezentat face parte dintr-un proiect intitulat "Un alt īnceput", proiect prin care mi-am propus reducerea numarului de cer[ch351]etori īn Tudor. Daca va uita[ch355]i īn fotografia din articol o sa vede[ch355]i una din fetele care cer[ch351]eau prin fa[ch355]a pe la T17. Acum nu mai face acest lucru pentru ca īnva[ch355]a īn clasa I-a la o [ch351]coala generala. La fel [ch351]i al[ch355]i doi fra[ch355]i ai sai.
Cam atāt pentru īnceput. Daca ave[ch355]i probleme va stau la dispozi[ch355]ie cu sfaturi.
  • 0

#71 nobody

nobody

Ratat

• Membri
  • 2,259 posts

Posted 08 October 2008 - 05:34 PM

De ce nu incerci sa iti faci cunoscut proiectul, macar printre studenti?! Poate se gasesc si altii care in loc sa-i trimita la plimbare pe unii de isi castiga existenta cersind, le spune in loc unde sa se duca daca vor o masa si un loc de dormit
  • 0

#72 politia de proximitate

politia de proximitate

Member

• Membri
  • 20 posts

Posted 08 October 2008 - 08:46 PM

Proiectul va fi lansat luna aceasta iar in cadrul sau vor fi campanii de informare a studentilor si de constientizare a fenomenului, realizate cu sprijinul B.I.C.O.T.L.
  • 0

#73 cocstel

cocstel

E=mcDonalds

• Membri
  • 2,739 posts

Posted 18 October 2008 - 07:57 PM

Jos palaria!  :)
  • 0

#74 nobody

nobody

Ratat

• Membri
  • 2,259 posts

Posted 29 October 2008 - 12:45 AM

Proiectul va fi lansat luna aceasta iar in cadrul sau vor fi campanii de informare a studentilor si de constientizare a fenomenului, realizate cu sprijinul B.I.C.O.T.L.

se aproprie deja sfarsitul lunii si inca nimic ... desi as putea cere detalii de la alte persoane implicate biggrin.gif, ca doar vestile circula repede biggrin.gif. Oricum, imi place si initiativa celor din piatra cu privire la acest fenomen, desi tot ce am vazut au fost niste bannere in centrul orasului
  • 0

#75 Dema

Dema

Member

• Membri
  • 17 posts

Posted 18 November 2008 - 06:09 PM

Stiti cumva cum as putea obtine viza de flotant? Anul acesta am terminat facultatea si am ramas in Iasi. Momentan stau intr-un apartament inchiriat si am nevoie de viza de flotant. Problema este ca inchirierea nu s-a facut prin notariat si ca proprietarul este plecat din tara pentru o perioada. Prin urmare nu pot apela la el.
  Doresc sa stiu ce posibilitati sunt pentru a obtine viza. Care sunt demersurile pe care trebuie sa le fac?
  Daca cineva din Iasi declara ca ma poate lua in spatiul sau locativ pentru o perioada as putea obtine viza. Si daca da ce obligatii are persoana din Iasi?

Va multumesc anticipat.
  • 0

#76 politia de proximitate

politia de proximitate

Member

• Membri
  • 20 posts

Posted 19 November 2008 - 10:01 PM

Viza de resedinta se acorda doar cu acceptul proprietarului si in baza unui contract de inchiriere. In lipsa acestor elemente nu e posibila aplicarea vizei.
Daca cineva este de acord sa va ia in spatiu atunci va puteti stabili domiciliul pe adresa respectiva. Daca va accepta in gazda atunci va trebuie din nou un contract de inchiriere.
  • 0

#77 darkyndy

darkyndy

Member

• Membri
  • 1,457 posts

Posted 20 November 2008 - 08:19 AM

Sa prezint si eu cu o problema asemanatoare.

Stau intr-un camin particular, la cazare am incheiat contract de inchiriere.
Ma duc la politie cu:
- buletin+copie;
- contractul de inchiriere original + copie;
- cererea tip completata si stampilata de administratia caminului.

Cand am fost sa vad daca totul e ok un politist de acolo ma intreaba daca e caminul firmei la care lucrez sau nu. Adica wtf?! ce treaba are asta daca e al firmei sau nu ... oricum am trecut peste asta.

Viza nu am primit , dar m-au trimis la finante locale pentru alte acte.

Cateva clarificari:
- nu mai sunt student;
- stau intr-un camin particular care apartine firmei DANIN S.R.L. care are incheiate contracte de inchiriere si plateste impozitele la stat.

E o situatie total absurda ... e pentru ca ne aflam in Romania?!
  • 0

#78 campuscodi

campuscodi

#46, FS Is7s

• Moderatori
  • 2,503 posts

Posted 08 December 2008 - 08:19 AM

Ar tb sa primesti in mod normal. Indiferent de unde stai.
  • 0

#79 him

him

Member

• Membri
  • 655 posts

Posted 08 December 2008 - 08:34 AM

@Paulcom

da, eu zic ca e pt ca traim in romania. Avem un maaaare avantaj ca traim in romania (cu r mic), pt ca doar aici se pot intampla chestii care in alte parti se intamplau acum sute de ani smile.gif. Aici retraim istoria tongue.gif
  • 0

#80 Kitty

Kitty

Member

• Membri
  • 48 posts

Posted 12 December 2008 - 01:28 PM

nu-ti fa griji ca nici la altii nu e mai bine tongue.gif
  • 0

#81 pretender

pretender

dude

• Moderator global
  • 1,553 posts

Posted 28 January 2009 - 10:57 AM

Era un punct de politie langa White Nights, la parter in camin. De curand, nevoia m-a impins sa merg acolo, dar surpriza, renovari, si nimeni nu stia unde s-a mutat.
S-a desfiintat? Va fi tot acolo? S-a mutat? Unde?
  • 0

#82 copkill

copkill

Member

• Membri
  • 8 posts

Posted 31 January 2009 - 06:12 PM

Am si eu o intrebare. Problema cu cainii din tudor...nu se poate face ceva? Mereu merg cu frica prin tudor, si ma uit stanga dreapta sa nu cumva sa pasesc prea apasat sau sa fac ceva sa sara vreunu la mine. Si am observat ca n-au o treaba, sar sa muste indiferent ce faci. Am colegi care au fost atacati, unii muscati. Eu personal era sa fiu muscat de 2 ori (in fata la T16 si o data in fata la T15). Nu se poate face ceva sa scapam de haitele astea? Sunt o groaza prin zona T16.

Edited by copkill, 31 January 2009 - 06:14 PM.

• 0

#83 moo

moo

Alooooooooo !!!

• Membri
  • 904 posts

Posted 31 January 2009 - 06:55 PM

Am si eu o intrebare:
Cu bataile din Star Pub ce faceti ?
  • 0

#84 T!M

T!M

Community Manager

• Membri
  • 8,903 posts

Posted 31 January 2009 - 07:51 PM

QUOTE (copkill @ Jan 31 2009, 06:12 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Am si eu o intrebare. Problema cu cainii din tudor...nu se poate face ceva? Mereu merg cu frica prin tudor, si ma uit stanga dreapta sa nu cumva sa pasesc prea apasat sau sa fac ceva sa sara vreunu la mine. Si am observat ca n-au o treaba, sar sa muste indiferent ce faci. Am colegi care au fost atacati, unii muscati. Eu personal era sa fiu muscat de 2 ori (in fata la T16 si o data in fata la T15). Nu se poate face ceva sa scapam de haitele astea? Sunt o groaza prin zona T16.

trebuie sa facem cat mai multe sesizari scrise (fax, email etc) pentru ca prin telefon se trateaza ca si "plangere telefonica" (adica degeaba)...

http://www.salubris....hp?page=contact

eu zic sa le trimitem mail-uri smile.gif
  • 0

#85 nobody

nobody

Ratat

• Membri
  • 2,259 posts

Posted 31 January 2009 - 11:48 PM

QUOTE (moo @ Jan 31 2009, 06:55 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Am si eu o intrebare:
Cu bataile din Star Pub ce faceti ?

unde e star pub unsure.gif ?!
  • 0

#86 politia de proximitate

politia de proximitate

Member

• Membri
  • 20 posts

Posted 04 February 2009 - 09:07 PM

Centrul de consiliere s-a mutat in caminul T9, la parter.

La Star Pub am fost solicitati o singura data cand a avut loc un scandal inafara barului. Au fost sanctionati cei implicati iar daca victimele se vor prezenta cu certificate medico-legale atunci se vor intocmi dosare penale.
Al doilea scandal din acest an universitar a avut loc la barul MAX, situat langa Star Pub, unde au fost implicati studenti care au rupt mese,scaune, au spart pahare si sticle si care s-au lovit reciproc. S-a intocmit acestora dosar penal pentru ultraj contra bunelor moravuri.
Despre alte cazuri nu avem cunostinta intrucat nu am fost sesizati.

• 0

#87 bogdanbf

bogdanbf

Member

• Membri
  • 1,377 posts

Posted 28 March 2009 - 07:09 PM

Stiate domnule Gherasim,
Ce masuri ati luat pentru a starpi din Campusul T. Vladimirescu satrele de tigani care asa cum stim cu totii nu aduc nimic bun prin zona?
Va rugam sa ne mai spuneti ce masuri ati intreprins pentru prinderea vanzatorilor ambulanti de "telefoane cu tipla" si de parfumuri care-si fac turul seara de seara prin baruruile de pe langa mall si de vizavi de acesta?
Asteptam cu interes raspunsurile pentru ca eu unul m-am saturat.
Vreau sa vad mascatii in Tudor cum ii iau pe sus pe toti tiganii din zona si pe combinatorii-tepuitori.

PS: Astept un raspuns pertinent, mai ales ca in spate la T17 nu se poate ca o fata sa duca gunoiul dupa ce se innopteaza ca e jale. La fel si in gangul dintre Mopserie si t17 (fosta estudiantina)

Edited by bogdanbf, 31 March 2009 - 05:45 PM.

• 0

#88 campuscodi

campuscodi

#46, FS Is7s

• Moderatori
  • 2,503 posts

Posted 25 April 2009 - 11:26 PM

Eu as prefera sa ne scape cineva de cainii vagabonzi decat de tigani... aia mai la urma.
  • 0

#89 Demmon

Demmon

Member

• Membri
  • 77 posts

Posted 05 June 2009 - 02:03 PM

QUOTE (campuscodi @ Apr 26 2009, 12:26 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu as prefera sa ne scape cineva de cainii vagabonzi decat de tigani... aia mai la urma.

E depasit d-nul ofiter, prin urmare, se induc intrebari mai simple pentru a fi oferite raspunsuri pertinente ce pot fi gasite in cartea de bucate de la intrarea in sediu, langa cutiuta de metal "Reclamatii' goala si fara lacatel.
  • 0

#90 bogdanbf

bogdanbf

Member

• Membri
  • 1,377 posts

Posted 06 June 2009 - 03:43 PM

QUOTE (campuscodi @ Apr 26 2009, 12:26 AM) <{POST_SNAPBACK}>

cainii vagabonzi in general latra/mushca tiganii. Care e raul mai mic?

Azi dimineata pe lateralul caminului T17, langa fosta Estudiantina, era o mizerie de nedescris. Cateva pungi cu gunoi, sticle sparte si multe resturi alimentare. Nimeni n-a facut nimic. Personal cum vad ca se aciueaza tiganii sa manance in spatele Mopseriei cum sun la Politia Comunitara.

Azi la fel. Raspunsul a fost socant: Noi suntem acum ocupati cu alegerile si nu avem destui oameni. In rest in 4-5 minute apareau baietii si-i alungau instant.
  • 0

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users