Jump to content

Photo

permis cat. D , E

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 francezzz

francezzz

Member

• Membri
  • 96 posts

Posted 14 May 2008 - 05:49 PM

am permisul cat. B de un an si ceva , inca nu am 21 de ani asa cum am ajuns ca este actuala lege, pentru care ai dreptul sa faci si categoria D, E ...STIE CINEVA CEVA SIGUR in privinta asta? dac apot face la anii astia ,,, biggrin.gif?????????????
  • 0

#2 ai.ciprian

ai.ciprian

Member

• Membri
  • 1,374 posts

Posted 14 May 2008 - 05:58 PM

nu stiu daca e vorba de varsta, cat mai mult de experienta pe B.
  • 0

#3 adr1ano

adr1ano

Member

• Membri
  • 20 posts

Posted 14 May 2008 - 06:02 PM

man eu am aproape un an de permis,categ. B si am 19ani si oleaca ...dupa ce am luat permisul am intrebat instructorul cat e scoala pentru C respectiv CE si mio zis ca de ce nu am facut acuma,adik odata cu B....acum pentru D nush...trebe sa ai experientza ceva nush
  • 0

#4 gmasterleo2000

gmasterleo2000

Member

• Membri
  • 232 posts

Posted 14 May 2008 - 07:11 PM

READ this : (din lege)

Persoana care solicita examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

- sa aiba varsta de cel putin 18 ani, exceptie facand persoana care solicita obtinerea permisului de conducere valabil pentru subcategoria A1, care trebuie sa aiba varsta de cel putin 16 ani, pentru categoria C+E trebuie sa aiba varsta de cel putin 20 de ani, iar pentru categoriile D, D1, Tv si Tb, trebuie sa aiba varsta de cel putin 21 de ani;
  • 0

#5 tudop

tudop

Member

• Membri
  • 424 posts

Posted 14 May 2008 - 08:56 PM

In aceiasi ordine de idei: unde se face eficient si serios scoala pentru C+E ? (eventual si cit costa)
  • 0

#6 francissssss

francissssss

Member

• Membri
  • 10 posts

Posted 15 May 2008 - 12:57 AM

sunt si eu interesat cat ar costa pentru categoria C+E!
  • 0

#7 bogdanbf

bogdanbf

Member

• Membri
  • 1,377 posts

Posted 15 May 2008 - 09:03 AM

ma gandeam sa fac si eu C-ul, doar asa, de amorul artei, pt ca nu vreau sa profesez, dar peste cativa ani o sa coste de n-o sa-si mai permita nimeni...
D-ul e pentru autocare si autobuze si tocmai de aceeea este limita aceasta de 21 de ani.
Mai mult, nu poti sa le faci in paralel B-ul si oricare din C sau D, asta conform legii. Abia dupa ce ai obtinut categoria B potisa te apuci de celelalte.

• 0

#8 francezzz

francezzz

Member

• Membri
  • 96 posts

Posted 15 May 2008 - 04:52 PM

19 mil C+E ( m-am interesat ) la automobilistul , mai este si Viovas dar acolo nu-s cat costa . dar cu toate cheltuielele tot tot inclus te ajunge `19 mil !
  • 0

#9 gmasterleo2000

gmasterleo2000

Member

• Membri
  • 232 posts

Posted 15 May 2008 - 05:45 PM

19 mil C+E ( m-am interesat ) la automobilistul , mai este si Viovas dar acolo nu-s cat costa . dar cu toate cheltuielele tot tot inclus te ajunge `19 mil !

1900 e rezonabil.. + ca automobilistu se vor a fi cu prestigiu  :smile.gif
  • 0

#10 francezzz

francezzz

Member

• Membri
  • 96 posts

Posted 16 May 2008 - 03:14 PM

pt cine vrea sa faca C+E, ai propun sa mearga ca Viovas,  au camioane NOI, la automobilistul , aveau cateva vechituri dar nu mai au autorizatie pt toate ci doar pt UNA singura , care e mai noua ! mai am oleaca de timp de asteptat eu ca sa pot face  D wink.gif))

• 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users