Jump to content

Photo

Reconditionari cazi de baie

• Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 phych

phych

Member

• Membri
  • 377 posts

Posted 06 January 2009 - 10:18 PM

A beneficiat careva de serviciile www.reconditionaricazi.ro ?

Multumesc
  • 0

#2 pretender

pretender

dude

• Moderator global
  • 1,547 posts

Posted 07 January 2009 - 12:46 PM

Cu ceva ani in urma, de nevoie mi-am reconditionat singur cada. Avea gauri de la rugina (provocate de lovituri cu bucati de beton in urma unor demolari).
Atunci am cautat pe cineva care se ocupa cu asa ceva, dar nu erau firme de genu. AM folosit chit auto, apoi am finisat cu smirghel, la urma vopsea cu spray. A mai tinut destul timp, apoi a fost schimbata. Investitia atunci a meritat.
In functie de costurile de reconditionare e bine sa vezi daca nu merita sa o schimbi. ACum sunt cazi din fibra de la 150 roni. Daca reparatia depaseste 100, cred ca mai bine o inlocuiesti, iar cu tot cu montaj, nu ar trebui sa depasesti suma de 250/300 ron in functie de cada aleasa. Depinde ce cada ai, si daca trebuie stricata faianta, tocul usii pentru a o scoate.
  • 0

#3 phych

phych

Member

• Membri
  • 377 posts

Posted 07 January 2009 - 05:06 PM

Cada e din fonta si e buna arata nasol asta e problema, iar varianta de a face santier in casa nu prea imi surade.
Cu totul si cu totul sari de 400 Ron lejer numai cada+ manopera, si crede-ma sunt putini meseriasi care stiu sa instaleze o cada de baie cum trebuie.
Cei de la WBriliant mi-au cerut 250 Ron pe lucrare si dau garantie 4 ani.
Caut pe cineva care a facut treaba asta.

Oricum merci de sfat wink.gif
  • 0

#4 Diana

Diana

Member

• Membri
  • 734 posts

Posted 07 January 2009 - 06:50 PM

Nu am facut lucrul acesta dar cunosc o familie care s-a mutat la casa noua si au reconditionat tot asa cada veche din font cu firma whitebrilliant .. din cate am obs eu cand am fost la ei cada arata ca una noua si din punctul meu de vedere si-au meritat banii ..
si dintre o cada de fonta si una din aluminiu sau din ce sunt cazile astea noi si ieftine .. una de fonta e mult mai buna si aici vorbesc din experienta ..
  • 0

#5 phych

phych

Member

• Membri
  • 377 posts

Posted 07 January 2009 - 08:06 PM

Ok multumesc,
Maiine ii sun sa fac programare. Daca va intereseaza va tin la curent smile.gif
  • 0

#6 keeekeeess

keeekeeess

Member

• Membri
  • 278 posts

Posted 10 January 2009 - 07:34 PM

Mi-am reconditionat cada de la ei parca. E ok pana acuma (au trecut vreo 3 luni). Bine ca nu mi-am luat dinaia din plastic sa intru cu picioarele prin ea cand stau si fac dus biggrin.gif
  • 0

#7 nobody

nobody

Ratat

• Membri
  • 2,259 posts

Posted 11 January 2009 - 05:33 PM

QUOTE (Diana @ Jan 7 2009, 06:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>
si dintre o cada de fonta si una din aluminiu sau din ce sunt cazile astea noi si ieftine .. una de fonta e mult mai buna si aici vorbesc din experienta ..

din spusele mai multor persoane care lucreaza in domeniu ... cazile din aluminiu sau nush ce tabla sunt cele mai proaste, cele din fibra de nush care si de care am si eu se afla pe la mijloc, iar cele din fonta s-ar afla in partea cealalta. De fapt era si o carte care avea un capitol pe tema asta.

Acuma, revenind la cele denumite impropriu din plastic ... as vrea sa-l vad si eu pe ala cum intra cu picioarele prin ea cand cada e facuta sa tina pe langa 100 de litri de apa la diferite temperaturi + omul de 100+ kile care intra in ea wink.gif
  • 0

#8 keeekeeess

keeekeeess

Member

• Membri
  • 278 posts

Posted 11 January 2009 - 06:29 PM

poi apa nu sta intr-un punct in cada, ea apasa toti peretii (fundul dar si peretii laterali, iar cada rezista) omul in apa face la fel, plus ca daca sta in fund in cada are doar 50kg nu 100 pentru ca-i mai usor. eu puteam sa indoi niste tipuri de cazi pe care le-am vazut in magazin cu mana. daca stateam in picioare pe un punct fix, fara apa, eu zic ca nu dura mult pana intram cu picioarele prin ea laugh.gif

Edited by keeekeeess, 11 January 2009 - 06:31 PM.

• 0

#9 Diana

Diana

Member

• Membri
  • 734 posts

Posted 11 January 2009 - 06:40 PM

QUOTE (keeekeeess @ Jan 11 2009, 04:29 PM) <{POST_SNAPBACK}>
poi apa nu sta intr-un punct in cada, ea apasa toti peretii (fundul dar si peretii laterali, iar cada rezista) omul in apa face la fel, plus ca daca sta in fund in cada are doar 50kg nu 100 pentru ca-i mai usor. eu puteam sa indoi niste tipuri de cazi pe care le-am vazut in magazin cu mana. daca stateam in picioare pe un punct fix, fara apa, eu zic ca nu dura mult pana intram cu picioarele prin ea laugh.gif

nu intri cu picioarele in ea.. asa am avut la parinti cada cand s-au mutat intr-un ap mai mare ..dar echipat cu cele mai ieftine lucruri .. cum ar fi cazi din astea , tamplarie care in 2 ani a crapat , instalatii de apa care dupa un an de zile au inceput sa se sparga si sa faca inundatii ..in fine .. asta e alta poveste .. dar asa se indoaie ele .. sunt flexibile .. dar isi revin .. oricum e enervanta faza ..si cand faci baie si te misti se aude poc poc poc de la indoituri si cum se indreapta e enervant sunetul .. si in timp se si duce vopseaua de pe fundul cazii si se face negricioasa si nu de la mizerii ..
  • 0

#10 nobody

nobody

Ratat

• Membri
  • 2,259 posts

Posted 11 January 2009 - 08:26 PM

sa fiu al naibii daca in 2 ani de zile am auzit vreun zgomot sau daca s-a modificat ceva cat am stat pe acolo ... de indoit nici vorba
  • 0

#11 keeekeeess

keeekeeess

Member

• Membri
  • 278 posts

Posted 11 January 2009 - 08:40 PM

hai ca vin eu sa stau in ea laugh.gif (not in a gay way)

Edited by keeekeeess, 11 January 2009 - 08:40 PM.

• 0

#12 phych

phych

Member

• Membri
  • 377 posts

Posted 12 January 2009 - 09:37 AM

Pana acu' e bine. Am fost programat la 9 am azi, la 9.02 era baiatul la usa, acum lucreaza wink.gif
Sa vedem ce iese.
  • 0

#13 pretender

pretender

dude

• Moderator global
  • 1,547 posts

Posted 12 January 2009 - 11:14 AM

poze dupa poti face, ai poze inainte de reconditionare? Sa vedem diferenta.
  • 0

#14 tudop

tudop

Member

• Membri
  • 424 posts

Posted 14 January 2009 - 06:19 PM

Pe mine m-a convins un instalator ca nu e de viitor recondionarea cu vopsea. El a incercat cele mai scumpe mehlemuri bicomponent, dar treaba nu e durabila, maxim citiva ani poate tine vopseaua. Acum nah, poate omul nu a incercat ceva tehnologie spatiala, dar daca stai si te gindesti, orice vopsea aplicata la rece peste un email ceramic copt la temperaturi inalte.. nush ce sa zic... nu suna prea compatibil.
Intradevar cazile din fibra nu sunt prea misto, dar sunt si de asta mai bune.. eu am dat 5mil, si nu e cea mai ok, vazusem una la 8 super tare, puteai sa sari in bocanci in ea si nu patea nimic, dar nu imi incapea, era mai lata decit trebuia dry.gif
  • 0

#15 phych

phych

Member

• Membri
  • 377 posts

Posted 14 January 2009 - 07:13 PM

So..
Lucrarea s-a incheiat si sunt multumit de rezultat. A costat 250 Ron si dupa capul meu eu zic ca merita.
Relativ la ce zice vecinul de topic, daca tine 2, 3 ani merita cu prisosinta.

Pacat ca nu am facut poze inainte, ca sa va dati cu parerea.

Spor
  • 0

#16 chr1styx

chr1styx

Member

• Membri
  • 109 posts

Posted 08 November 2013 - 09:29 PM

Dezgrop si eu un topic vechi.

Poate sa imi recomande cineva o firma pentru reconditionarea unei cazi din fonta?

Multumesc

• 0

#17 mircea

mircea

( ( d{^_^}b ) )

• Moderator global
  • 5,202 posts

Posted 08 November 2013 - 10:33 PM

parintii mei au apelat la cei de la white briliant (era o reclama pe usa de la intrare in scara). vopseaua straluceste ca in prima zi si spala cada doar cu detergent de vase. 

• 0

#18 Amiable

Amiable

✪✪✪✪✪

• Moderator global
  • 2,106 posts

Posted 10 November 2013 - 04:50 PM

La ce pret a fost toata afacerea?

• 0

#19 mircea

mircea

( ( d{^_^}b ) )