Jump to content

Photo

virus?

• Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 cryo

cryo

Member

• Membri
  • 819 posts

Posted 18 December 2009 - 07:36 PM

De cateva zile am ocazional un fenomen ciudat. din senin, incep sa am "keyboard input", caractere aleatoare. Primul suspect, tastatura... o scot din hubul USB unde e bagata, fara rezultat, tot apar in continuare. A doua banuiala, troian/backdoor + glumet care imi tasteaza remote. Nu-i nici asta, deconectez reteaua si tot continua... A treia optiune, virus. Bit Defenderul updatat la zi nu gaseste nimic, m-am uitat si cu ceva process explorere fara sa gasesc nimic suspect. In plus, singurul virus cu un comportament asemanator era de prin anii '90 (baga caractere random in bufferul tastaturii).

Ca o ciudatenie, am observat ca nu sunt chiar random aceste caractere, as zice ca sunt cele mai des folosite in cazul jocurilor.... predomina w, s, a, d, e, r, 1, 2.....nu prea imi amintesc sa fi vazut si de prin jumatatea dreapta a tastaturii.

Nu se intampla tot timpul, as zice ca destul de rar (a fost o data acum cateva zile, iar azi de doua ori). Daca n-ar "merge" si cu reteaua deconectata, as fi suspectat un remote connection/backdoor.

Ati mai intalnit simptomele astea? Virus sau problema ciudata de hardware/OS?
  • 0

#2 NiXu

NiXu

Member

• Membri
  • 288 posts

Posted 18 December 2009 - 08:05 PM

muta DEX-ul de pe tastatura....
Am patit o data la cineva...
ma suna repede ca ii apar caractere ciudate.... si ca ii tot iese din program...
cand am ajuns avea cateva dosare....la care lucra pe ESC si `

• 0

#3 cryo

cryo

Member

• Membri
  • 819 posts

Posted 18 December 2009 - 09:09 PM

n-am inteles ce-ai vrut sa spui... ca am ceva asezat pe tastatura?
N-ai remarcat ce am scris mai sus, ca scot tastatura din USB, si tot continua sa apara caractere?
  • 0

#4 Birkoff

Birkoff

Member

• Membri
  • 153 posts

Posted 18 December 2009 - 10:15 PM

descarca versiunea free de antimalware si scaneaza cu el si daca gaseste ceva de la el e...
daca nu e malware atunci e spyware si descarci aplicatia free de aici si scanezi si cu ea...
daca nici asta nu e si nici antivirusul nu gaseste nimic atunci vezi in loguri ce se intampla...

antimalware - http://www.malwarebytes.org/mbam.php
antispyware - http://www.lavasoft.com/

(nu se cearta cu antivirusul, lucreaza in paralel, doar ca antispyware ocupa cam multe resurse asa ca dupa scanare recomand sa il dezinstalezi daca nu ai minim 3 gb ram si procesor dual core minim, oricum fiecare scaneaza si gasesc chestii diferite ce nu tin de antivirus)
  • 0

#5 cryo

cryo

Member

• Membri
  • 819 posts

Posted 19 December 2009 - 11:33 AM

facut astea, curatat ce mai gasise (mai erau vreo doi gandacei, dar fara nimic in comun cu simptomele mele). Tot se intampla.
  • 0

#6 Birkoff

Birkoff

Member

• Membri
  • 153 posts

Posted 19 December 2009 - 11:49 AM

atunci nu mai am alte soluti decat salvarea datelor si reinstalarea sistemului...
  • 0

#7 RailGun

RailGun

Member

• Membri
  • 462 posts

Posted 22 December 2009 - 03:08 AM

QUOTE (Birkoff @ Dec 19 2009, 09:49 AM) <{POST_SNAPBACK}>
atunci nu mai am alte soluti decat salvarea datelor si reinstalarea sistemului...

Ei pe naiba....
da-i un tasklist din command prompt, vezi ce taskuri ruleaza.. sau downloadeaza SpyBot Search & Destroy, si da-i un Process List...

Sa nu ai vreun script, un bat, un vbs ceva! Verifica si tot ce se ruleaza la startup, scoate tot ce ti se pare suspect...
Vezi in Safe-mode... Nu exista sa reinstalezi sistemul, trebuie sa fie ceva ce se poate descoperi/remedia!
  • 0

#8 Birkoff

Birkoff

Member

• Membri
  • 153 posts

Posted 22 December 2009 - 09:20 AM

chiar sunt curios cum se va rezolva problema asta, sa ne ti la curent cum ai rezolvat...
simptomele sunt de virus, dar zici ca nu ai dat de virus...
  • 0

#9 cryo

cryo

Member

• Membri
  • 819 posts

Posted 22 December 2009 - 11:26 PM

am rulat o groaza de chestii, malware bytes, hijack this, dr web fix it, ad-aware, mi-au gasit chestii pe care le aveam de ani de zile cred si peste care bit defenderul trecea cu nonsalanta (de fapt nu sunt convins ca multe din ele erau intr-adevar malware, ci cred ca erau prea paranoice tool-urile respective). Puricatul chestiilor care ruleaza a fost primul pas (registry, msconfig, process explorers & stuff). Dar problema tot se intampla, total aleator (si destul de rar - o data pe zi sau la doua zile) si dispare de la sine in cateva minute. Desi simptomele par a fi ale unui virus sau backdoor, sunt din ce in ce mai putin convins ca e vorba de asta. Mai ales ca nu am mai auzit pe net si de alte cazuri asemanatoare.

Lucruri care s-au schimbat cam in aceeasi perioada cu aparitia problemei:
- cumparat un hub USB, in care am bagat tastatura si mouse-ul, ca sa nu ma mai intind pana in spatele compului.
- posibil stricat unul din porturile USB prin presarea si indoirea accidentala a unei mufe USB (am culcat compul pe o parte, uitand ca era bagat ceva in USB-ul lateral, si l-am cam apasat).
Poate un scurt ceva pe unul din porturile USB / hubul USB sa provoace asta?

P.S. doar caracterele w,a,s,d,r,1 si mouse left-click par sa apara. Parca ar juca cineva un shooter smile.gif
P.P.S. nu am tastatura si mouse wireless, sa zic ca s-ar fi putut datora niscavai interferente radio.... De fapt am, dar sunt scoase, folosind doar wired actualmente.
  • 0

#10 cryo

cryo

Member

• Membri
  • 819 posts

Posted 29 December 2009 - 10:56 PM

cred ca am gasit problema biggrin.gif
incredibil, dupa ce ajunsesem la capatul rabdarii, scanasem cu toate chestiile posibile, eliminasem din discutie porturi si hub-uri usb, era cat pe ce sa-mi arunc tastatura pe geam, sa formatez C-ul si multe multe altele, m-a strafulgerat.... Cum naiba de apareau doar tastele pe care le foloseam mai frecvent in jocuri?

Vinovatul? n-o sa ghiciti prea curand, asa cum n-am ghicit nici eu mult timp. Mouse-ul. That's right, chestia aia clickaibila era vinovata de toate caracterele ciudate care-mi apareau. Cum?

Am un mouse Microsoft SideWinder, ca in imagine

Fiind un mouse pentru gaming, o chestie desteapta pe care stie s-o faca e sa inregistreze macrouri, folosind acel buton din lateral fata (in fata celor 2 butoane laterale cromate asezate pe verticala). Aceste macrouri pot fi apoi "played" cu ajutorul butoanelor cromate. In mod normal, nu exista nici un pericol de activare accidentala a butonului de record macro. Doar daca... nu esti stangaci, asa ca mine biggrin.gif
Tinand mouse-ul cu mana stanga, inelarul imi vine fix pe acel buton de inregistrare macrouri, astfel incat daca strang un pic mouse-ul in mana, activez butonasul magic. La fel butoanele cromate pot fi activate accidental de degetul mic si partea superioara a inelarului. Acum, totul este evident..... in timp ce ma jucam, inregistram involuntar macrouri, pe care, tot accidental, le "redam" la apasarea butoanelor laterale.

Rad de unul singur...

Edited by cryo, 29 December 2009 - 10:57 PM.

• 0

#11 Birkoff

Birkoff

Member

• Membri
  • 153 posts

Posted 29 December 2009 - 11:59 PM

da, e ceva de tinut minte pe viitor... smile.gif
  • 0

#12 necs

necs

Member

• Membri
  • 2,660 posts

Posted 30 December 2009 - 10:24 PM

ia-ti si tu un mouse mai normal, nu toate ozn-urile astea hidoase tongue.gif
  • 0

#13 cryo

cryo

Member

• Membri
  • 819 posts

Posted 31 December 2009 - 10:32 AM

am avut si destule normale. Ce mi-a placut la asta e ca avea greutate reglabila, si poti sa-i schimbi rezolutia on-the-fly. Restul feature-urilor ma lasa rece.
E cam complicat cu mousii la mine, fiind stangaci. Majoritatea astora mai de soi sunt asimetrici, si trebuie sa gasesc unul care sa-mi permita o folosire cat-de-cat confortabila cu stanga.
  • 0

#14 Joe

Joe

Member

• Membri
  • 582 posts

Posted 31 December 2009 - 04:07 PM

Si eu sunt stangaci si folosesc asa ceva

• 0

#15 cryo

cryo

Member

• Membri
  • 819 posts

Posted 01 January 2010 - 10:57 AM

fain, eu n-am prea gasit "lefty mice" pe la noi (cel putin nu in magazine). L-ai luat de pe net?
  • 0

#16 Joe

Joe

Member

• Membri
  • 582 posts

Posted 01 January 2010 - 04:16 PM

L-am luat din Barcelona, chiar din aeroport.
  • 0

#17 csocs

csocs

Beer Powered

• Membri
  • 2,521 posts

Posted 01 January 2010 - 04:34 PM

Nostima problema laugh.gif

Eu am vazut la un prieten jucaria asta:

Cred ca e destul de simetric. Si sta si bine in mana, singura problema cred ca ar fi la jocuri. El tine conectat si unul wired, chiar daca nu e mare gamer.
  • 0

#18 necs

necs

Member

• Membri
  • 2,660 posts

Posted 01 January 2010 - 08:36 PM

sau cauta un mouse ambidextru, nu neaparat doar pe stanga:
http://www.pcfun.ro/...rx1500-logitech
merge si pt gaming si nu te sperie pretul tongue.gif

toate butoanele de la mousii logitech se pot mapa cu softul. poti pune orice combinatie de taste vrei.
  • 0

#19 cryo

cryo

Member

• Membri
  • 819 posts

Posted 01 January 2010 - 11:03 PM

csocs, m-a batut si pe mine odata gandul... dar e vreo 4-5 milioane, si din ce am citit pe net prin review-uri, daca nu-l folosesti ca remote, nu prea are sens... ca mouse, nu e stralucit.

P.S. nu caut mouse, sunt multumit de susnumitul sidewinder, mai ales ca i-am identificat problema si dezactivat butonasele buclucase smile.gif

Edited by cryo, 01 January 2010 - 11:08 PM.

• 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users